Přestože jsem spíše příznivcem WordPressu a budování blogu či osobních webových stránek skrze šablony, jsem si vědom toho, že tu jsou ještě alternativní služby. Mám jimi na mysli třeba MioWeb a Webnode. Spousta jednotlivců, ale i firem je aktivně využívá a uživatelské prostředí těchto online služeb plně odpovídá jejich potřebám. Není tedy jakýkoli důvod tyto služby přehlížet a nevěnovat jim pozornost, kterou si určitě zaslouží. Zákonitě jsem i já motivován k tomu, abych se v těchto službách orientoval a znal jejich výhody, potažmo nevýhody. Rozhodl jsem se tedy, že se MioWebu a Webnodu “podívám na zoubky” a sepíšu k nim přínosné průvodce. Primárně pro jedince / nomády / podnikatele / zvědavce, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje WordPress jako takový. Rovněž já jsem se nejednou při tvorbě webových stránek pro moje klienty setkal s různými názory protějších stran. Někteří klienti například považují WordPress v jeho standardní podobě za příliš složitý a jeho prostředí se jim nedaří porozumět natolik, aby byli schopni web naplno a bez obav používat. Právě v této oblasti lze shledat jednu z výhod jednodušších systémů, jako je například MioWeb. Ten sice funguje na bázi WordPressu, ale jeho prostředí je maximálně zjednodušené a vyvíjené s ohledem na to, že jej budou požívat i naprostí začátečníci, kteří s tvorbou webu nemají vůbec žádné zkušenosti. Velmi užitečné to může být i ve chvíli, kdy potřebujete delegovat správu webových stránek na někoho, kdo s tvorbou webů nemá žádné zkušenosti a potřebuje jednoduché a přívětivé uživatelské prostředí. Proto bych rád výhody MioWebu představil i vám.
Mioweb a základní informace o něm
Mioweb je věrohodnou platformou s tradicí od roku 2012 – za tu dobu prošel vcelku velkou evolucí. Nejdříve byl MioWeb jenom velmi jednoduchou platformou pro tvorbu webů na bázi WordPressu. Primárním cílem bylo (a stále je) pracovat na maximální uživatelské přívětivosti, aby uživatelé MioWebu “netápali” a dovedli si snadno vytvořit vlastní webové stránky. V roce 2014 MioWeb začal mimo jiné nabízet svým zákazníkům uživatelskou podporu. V roce 2015 pak díky neustálému rozvoji platformy přibyla znalostní báze pro uživatele. Právě díky této znalostní bázi s různými návody a postupy je práce s MioWebem velmi jednoduchá. V roce 2016 přibyl tarif e-shop pro zákazníky, kteří chtějí na platformě MioWeb provozovat vlastní e-shop. Roku 2018 dále pokračuje rozvoj MioWebu a zakládá se Facebooková MioWeb poradna. Ale to není všechno. Je také spuštěna nová verze editoru – 3.0. Ta se vyznačuje jednoduchostí, větší rychlostí a spoustou nových možností. V tuto chvíli má MioWeb více než 5 000 věrných uživatelů a téměř 10 000 aktivních webů. To jsou vskutku pěkná čísla.
Mezi velké výhody Miowebu patří takzvané Testovací jízdy. Uživatel má možnost si zcela zdarma vyzkoušet budování a provozování vlastního webu na této platformě, aniž by cokoli platil. Testovací jízda trvá 14 dní. Je tedy dostatek času na to, aby si člověk vyzkoušel, zda systém plní jeho očekávání.
Mioweb 3.0 a jeho funkce
Velké množství předdefinovaných šablon
Jednou z výhod MioWebu je velké množství šablon k přímému použití. Co si budeme povídat, ne každý je natolik zdatný, aby si dovedl kompletně vytvořit či vybrat a nainstalovat vlastní šablonu webu. Většina běžných uživatelů naopak uvítá, když mají k dispozici větší počet předpřipravených šablon, ze kterých si vyberou “tu pravou”, kterou pak dále přizpůsobují svým potřebám. Na MioWebu je jich v tuto chvíli kolem 30, a to pro všechny možné profese a příležitosti. Blogování, makléřství, lektorování, fotografování, provozování restaurace, a mnohé další. Ať se tedy zabýváte čímkoli, určitě najdete šablonu vhodnou právě pro vás, kterou si pak snadno přizpůsobíte.
Předpřipravené bloky a nástroje
MioWeb vám velmi usnadní práci i tím, že má v zásobě předdefinované bloky (tedy obsahové prvky na stránkách) a různé obsahové elementy. Mezi ty patří například tlačítka, formuláře apod. Vše dostanete do obsahu webových stránek velmi jednoduše – přetáhnutím bloku, anebo elementu z levé lišty, přímo do prostředí webových stránek (viz animace).
Snadná optimalizace pro mobilní zařízení (tablety, mobily)
Není žádným tajemstvím, že v současné době je naprostou podmínkou mít přizpůsobený web pro mobilní zařízení. Určitě víte, jak je nepříjemné, když přijdete přes mobilní telefon na nějaké stránky a ty nejsou vůbec přizpůsobené. Jinými slovy – jsou rozsypané a nepoužitelné. Optimalizace pro mobilní zařízení je ale klíčová i proto, že dnes už Google posuzuje kvalitu vašich stránek mimo jiné podle toho, zda jsou dobře zobrazitelné na mobilu. Proto je nespornou výhodou MioWebu, že si můžete zobrazit podobu vašeho webu na těchto zařízeních…a pokud se vám něco nezdá, můžete to rovnou upravit. Máte tak plnou kontrolu nad tím, jak se váš web zobrazuje na všech možných typech zařízení.
Možnost založit si vlastní e-shop
Abych byl upřímný, MioWeb není úplně ideálním řešením pro pokročilé e-shopy s mnoha položkami. Rozhraní MioWebu je přizpůsobené pro cca 50 položek. Pro větší e-shopy už se vyplatí zvolit spíše jinou platformu. Neopomenutelnou výhodou je ale to, že prostředí je přizpůsobené i pro úplné začátečníky. Pokud tedy potřebujete e-shop skromnějšího charakteru a děsí vás představa, že byste museli specializovaným firmám platit desítky tisíc za e-shopové řešení, MioWeb je ideální variantou. Je přizpůsoben prodeji fyzického i elektronického zboží, včetně e-booků. E-shop na MioWebu se navíc přizpůsobuje mobilním zařízením a lze v něm nastavovat různé varianty produktů (např. barvy triček). Pomyslnou třešničkou na dortu je, že MioWeb lze propojit s fakturačním systémem FAPI a umí spolupracovat s účetními systémy Pohoda a Money. Nechybí ani propojení s platební bránou GoPay. MioWeb jde tedy vstříc plně automatizovanému e-shopu. A protože jde MioWeb s dobou, aktuálně byla přidána funkce propojení e-shopu se Zásilkovnou. Zásilkovnu tak vaši zákazníci mohou zvolit jako jeden ze způsobů dopravy.
Možnost snadno provozovat vlastní blog
V MioWebu najdete i jednoduchý editor pro účely tvorby vlastního blogu. Můžete si nastavit nejen jeho vzhled, ale i napojení na sociální sítě atd. Blog na MioWebu vede také autorka některých našich článků Pavlína Boháčová. Její oblíbený blog Svobodná duše funguje právě díky MioWebu a vy si tak můžete představit, jak takový blog tvořený skrze MioWeb může vypadat.
Napojení na marketingové nástroje
V dnešní době je čím dál tím obvyklejší, že potřebujete sbírat mailové adresy návštěvníků vašeho webu, abyste jim mohli posílat newslettery se zajímavostmi atp. I na toto je MioWeb dobře připraven – umí spolupracovat se SmartEmailingovými řešeními.
MioWeb je česká platforma
Ano, možná je to detail, ale rozhodně potěší. Člověk má možnost podpořit zajímavý český projekt, který určitě dává smysl, má již dlouholetou tradici a seriózní historii :-).
Mioweb 3.0 a cena – je odpovídající?
Cena je častým tématem, které je pro většinu zákazníků velmi důležité a mnohdy také velmi citlivé. Provoz MioWebu v tuto chvíli vyjde na necelých 5 000 korun za rok. Někomu se taková částka může zdát vysoká, ale je třeba nad tímto přemýšlet více do hloubky. Potom začnete zjišťovat, že MioWeb se s cenou opravdu “nezbláznil”, ale nastavil ji tak, aby byla odpovídající směrem k tomu, co všechno dostanete.
Pokud se například rozhodnete provozovat WordPress blog s nějakou vlastní šablonou, kterou si koupíte cca za 1 200 korun, je to jistě méně nákladné řešení. Ale u tohoto řešení je základním předpokladem, že si se vším poradíte sami. Tedy, že si zvládnete založit doménu s webhostingem, že dovedete nainstalovat WordPress, vybrat onu vhodnou šablonu, a nakonec se vším pracovat a přizpůsobovat si to obrazu svému. To je nepochybně pro většinu běžných uživatelů “vyšší dívčí”. A zde se dostáváme k tomu, co vám poskytne MioWeb – jednoduchost a svobodu. Prostředí je udělané tak jednoduše, že se v něm vyzná i naprostý laik. Pokud něčemu nerozumíte, je k tomu zpracovaná ona znalostní báze, kde najdete odpověď na celou řadu zdánlivě záludných otázek, které budete v souvislosti s webem řešit. Navíc je vám k dispozici technická podpora MioWebu, která vám poradí v případě, že si nebudete vědět s něčím rady. K dispozici máte také veškeré funkce a aktualizace. Plus mínus, sečteno podtrženo – jak jsem říkal – když nad vším budete přemýšlet více do detailu, nutně dojdete k tomu, že 5 000 za všechny služby a celoroční bezproblémový provoz webu není žádná tragédie. A navíc – pokud byste si chtěli nechat web “ušít na míru” od nějaké agentury, počítejte s tím, že částka by mohla činit někdy i desítky tisíc korun.
Jak začít s MioWebem?
Není nic jednoduššího, než projít Testovací jízdou na MioWebu, která vám umožňuje si vše a zadarmo vyzkoušet. Pokud po dvou týdnech usoudíte, zda jste s MioWebem spokojení a máte možnost si jej předplatit a využívat v plné parádě :-). Pokud nikoli, můžete od něj svobodně odejít a zvolit jinou službu. Tak či tak je to férová příležitost, nemyslíte?
Pokud už se rozhodnete MioWeb používat, to nejlepší na tom je, že mají široce rozpracovanou znalostní bázi pro jejich uživatele. Je to vlastně taková “studnice znalostí”. Zde můžete načerpat rozsáhlé informace o tom, jak se stránky na MioWebu tvoří. A troufám si říci, že zde najdete odpověď na většinu vašich otázek. Nápověda obsahuje všechny důležité sekce. A to: Začínání s tvorbou webu, práci s editorem, práci se šablonami, blogem, s nastavením webu apod.
MioWeb a vaše dotazy
Kdybyste cokoli potřebovali, nebojte se mi dát vědět a zeptat se. Rád vám poradím, bude-li to v mých silách. Případně vám doporučím co a jak.