Co to je minimalismus?
Řada lidí si toto slovo dost možná automaticky spojí s uměleckým směrem 50. let 20. století. My se ale budeme bavit o jiném minimalismu – tedy o současné životní filosofii, která v dnešní době stále více získává na popularitě. Její vysvětlení je v zásadě jednoduché. K tomu, abyste se stali minimalistou či minimalistkou, nepotřebujete nic speciálního získat…ale naopak se spíše něčeho zbavit. Být minimalistický je vlastně stavem mysli, nikoli skupinou pravidel a přikázání, která by měla člověka limitovat, anebo dokonce obtěžovat. Ve skutečnosti si lze minimalismus představit třeba tak, že máte více toho, co potřebujete, dokážete si užít vše, co máte, a nemusíte se obávat toho, co nemáte. To vše může napomoci tomu, aby byl život mnohem méně stresující, a naopak více naplňující. A jak je to všechno možné?

Minimalismus lidem pomáhá osvobozovat se od stresujících závazků, starostí, strachů ad. Je totiž protiproudem současné konzumní kultury. Lidé mnohdy zakládají své životy na majetku. Kupují si drahé věci, luxusní auta, mnoho zbytečností, často jsou od hlavy až k patě zavázáni ke splácení nejrůznějších půjček, úvěrů, hypoték a dalších finančních závazků. To pak v jejich životech plodí spíše jenom stres, obavy, existenciální nejistoty a další nešvary, kterými je dnešní společnost doslova protkána. Své o minimalismu věděl už Dalajláma před téměř sto lety (1935), když prohlásil:
“Pokud je život člověka jednoduchý, musí přijít spokojenost. Jednoduchost je nesmírně důležitá pro štěstí. Mít málo tužeb, cítit se spokojený s tím, co máte, je velmi důležité: zejména spokojenost s dostatečným množstvím jídla, oblečením a přístřeším, které vás chrání před živly.”
Dalajláma (1935)
Minimalismus je velmi osobní záležitostí, protože souvisí s naším osobním nastavením a s našimi hodnotami. O minimalismu bylo již napsáno mnoho článků, natočen nespočet podcastů a rozhovorů…to vše naznačuje, že jde o velmi frekventované téma, jehož popularita je na vzestupu. K sepsání tohoto detailního článku nás mimo jiné motivoval Petr Ludwig, autor knihy Konec prokrastinace a jeden z těch, kteří vyznávají minimalistický způsob života. V jednom z rozhovorů s Petrem Márou sám konstatuje:
“Já vlastně nemám nic. Můj nejdražší majetek je můj iPhone. Auto mám na operák, byt pronajatej, jak tady, tak v Americe…”
Petr Ludwig
Tato slova přesně vystihují minimalistický způsob života. Na světě je skutečně mnoho lidí, kteří se odmítají jakkoli zavazovat a stresovat se vším, co konzumní společnost přináší. Vlastní třeba jenom oblečení, mobilní telefon a další věci, které jsou nezbytné pro jejich každodenní fungování. Ano, zní to možná extrémně a sami na takový způsob života asi nejsme úplně připraveni…ale stačí vzít v potaz, že takoví lidé skutečně existují a jejich život nemusí být o nic “horší”, než ten náš.
TIP: Mohl by vás zajímat také článek Zero Waste: ohleduplný způsob života.
Přestože obraz minimalistického života si někdo může představovat tak, že se člověk vzdá všech světských radostí a sedí zavřený někde v horské chatě, není to zdaleka tak. Někteří lidé tak skutečně žijí, ale ne každý, kdo se rozhodne jít cestou minimalismu, volí tuto jeho extrémní formu. Jít cestou minimalismu znamená především to, že si ceníte více sebe a kvalitních vztahů kolem sebe, než-li materiálních věcí. Že se rozhodujete spíše na základě toho, co opravdu potřebujete, než na základě toho, co všechno si můžete koupit a chtěli byste mít. Minimalismus je také o tom, že se zbavujete věcí, které nepoužíváte, anebo dokonce vůbec nepotřebujete. Především pak zpřehledňuje a zjednodušuje váš život. Jak jsme již psali, minimalismus je velmi osobní záležitostí, kterou každý pojímá podle sebe. Moje představa minimalismu může být ta, že budu žít v jednoduchém bytě s třiceti metry čtverečními, společnost mi bude dělat pár důležitých bytových doplňků, smysluplných knížek, mobilní telefon a laptop. Toť vše. Vaše představa může být zase úplně odlišná. Vyhovovalo by Vám například nějaké vesnické stavení, kde budete “odříznutí” od všech moderních technologií a společnost Vám bude dělat jen a pouze přenádherná příroda. Neexistuje tedy žádná správná definice, respektive pojetí toho, jak být dobrým minimalistou. O tom si musí udělat představu každý sám! K tomu bychom chtěli vyzvat i vás – udělejte si o minimalismu svůj vlastní a zdravě kritický názor. Zkuste si představit, jaký by byl minimalistický způsob života ve vašem pojetí? Klidně si své nápady sepište na papír.
Jaké jsou benefity minimalismu a co k němu patří za pravidla?
Benefitů minimalismu je mnoho. V obecnosti je to zbavení se nadbytečných a někdy i zcela zbytečných věcí v životě. Zamýšleli jste se někdy nad tím, co ve vašem životě skutečně potřebujete a co byste z něj mohli s klidným svědomím odstranit? Schválně… Vezměte si tužku a papír, rozdělte si papír na dva sloupce a do jednoho vypisujte věci, které ve svém životě opravdu potřebujete a důvod, proč byste se bez nich neobešli. Do druhého sloupce si vypište věci, které byste ze svého života byli ochotni odstranit, anebo je dokonce chcete odstranit…a důvod, proč by vám to mohlo prospět. A jaký z toho uděláte závěr?
TIP: Mohl by vás zajímat také náš článek Udržitelnost a její přínos pro planetu.
Minimalismus, právě díky odstranění různých přebytečných věcí v životě, může člověku výrazně pomoci v tom být v životě spokojenější, lépe se ve svém životě orientovat a být si více vědom toho, co ve svém životě opravdu chci, kam směřuji a čeho chci v budoucnu dosáhnout. Jinými slovy, minimalismus může člověku pomoci v lepším uspořádání priorit, ale i života jako takového. Mnoho lidí si dnes mylně zaměňuje štěstí a spokojenost s množstvím majetku a peněz. Zkuste se schválně zamyslet nad tím, zda vás peníze ve vašem životě dělají šťastnými? A co by se stalo ve chvíli, kdy byste brali jenom tolik peněz, že byste byli schopni uspokojit potřeby své, popřípadě vaší rodiny? Jak byste takovou situaci přijali?
Dnes už je díky spoustě věděckých výzkumů známo, že peníze člověka neudělají šťastným. Míra spokojenosti se zvyšuje v zásadě jenom do té doby, kdy už je člověk schopen finančně zabezpečit sebe a svojí rodinu. V životě to zkrátka nefunguje tak, že byste si koupili luxusní vilu, anebo auto a najednou byste, coby mávnutím kouzelného proutku, byli šťastnější a spokojenější. Naopak, finanční závazky spojené s drahým majetkem jsou častokrát zdrojem toho největšího stresu a lidského trápení. Člověk si musí být neustále jistý tím, že jeho závazky je schopen a bude schopen splácet. Ale to, že člověk zůstane v zaměstnání a bude schopen třeba dalších 20 let rovnat dluhy, nikdo nemůže garantovat. A tak se člověk dostává do koloběhu, kdy má sice hodně majetku, ale vedle toho také hodně dluhů. To k životnímu klidu a spokojenosti obvykle nepřispívá. Když se pak někdo po vzoru minimalismu osvobodí od finančních závazků – auto a byt si pronajme a nechá si třeba jenom věci, které ve svém životě skutečně potřebuje, může mu to velmi pomoci se zvýšením spokojenosti. Pronájem můžete kdykoli a bez starostí přerušit, anebo dokonce úplně zrušit. Ale hypotéka a další finanční závazky, s těmi už to tak jednoduché není.
Díky minimalismu může člověk odstranit ze svého života spoustu rušivých elementů, zaměřit se na tuto chvíli, tady a teď, více sám na sebe, na své potřeby, na důležité lidi kolem sebe. Současná konzumní společnost je navíc nastavená tak, že lidé chtějí stále něco přijímat, ale už nejsou ochotní dávat. Zkuste si teď vybavit okamžik, kdy jste ve svém životě někomu udělali velkou radost. Jaký to byl pocit? Možná to pro vás bylo daleko víc uspokojující, než kdyby někdo udělal radost vám.
“Tajemství štěstí nenajdete v hledání způsobů, jak získat více, ale v rozvoji schopnosti užívat si méně.”
Socrates (469 p.n.l.)
Nelpění na majetku a věcech
Minimalismus spočívá ve zbavování se věcí, které ve svém životě nepotřebujete, zabírají vám místo, vlastníte je zbytečně apod. Dnešní společnost je zaměřena na hmotné statky a majetek. Lidé jsou zvyklí neustále něco kupovat, spotřebovávat, hodnotit druhé podle množství majetku atd. Minimalismus jde opačnou cestou – tedy nelpět tolik na věcech, ale spíše na skutečných potřebách a opravdových vztazích. A to za to stojí, že?!
Méně chaosu a více pořádku ve věcech
Díky minimalismu omezujeme věci v našem životě na ty, které skutečně slouží našim potřebám a mají v našich životech svůj opravdový účel. To slouží lepšímu uspořádání, zpřehlednění a celkovému zjednodušení našich životů. Znáte ten pocit, když přijdete na hotel, otevřete dveře a vidíte před sebou krásně uspořádaný pokoj? Všude je pořádek, krásná vůně a přehlednost. Podobně to funguje i v případě minimalismu. Díky tomuto se navíc může člověk lépe zaměřit sám na sebe.
Budování kvalitních vztahů
Zejména díky nejdelšímu výzkumu v oblasti štěstí a spokojenosti, který realizuje už 80 let Harvardská univerzita, není žádným tajemstvím, že jedním z nejdůležitějších prvků, které přispívají naší životní spokojenosti, jsou kvalitní vztahy s druhými lidmi. Lidé, kteří jsou v životě šťastní, mají jeden společný rys – totiž mají obvykle zdravé, kvalitní a milující vztahy se svými blízkými. A není to závislé na jejich penězích. Minimalismus nám pomáhá se zaměřovat na důležité a hodnotné vztahy s ostatními lidmi kolem nás…současně si prostřednictvím toho člověk uvědomí, že jsou na světě hodnoty, které nelze vynahradit penězi.
Orientace na zážitky, a nikoli na věci
Díky minimalismu se může člověk více zaměřit na bohaté zážitky v životě, které mnohdy vůbec nesouvisí s množstvím věcí, které máme, anebo s výší našeho majetku.
Omezování škodlivého stresu
Oproštění se od některých věcí v životě může přispět tomu, že se člověku “lépe dýchá”. Člověk žije méně nákladně a v menším zadlužení. Má více prostoru pro budování svého života tak, jak si jej představuje, pro budování vztahů s blízkými, na kterých mu záleží, podporu světového míru…a v neposlední řadě také dělání věcí, které člověku přinášejí radost. To vše může být v součtu balzámem na duši, který člověka regeneruje, a nikoli zatěžuje. Pokud byste se o tomto tématu chtěli dozvědět více, určitě si přečtěte naše články: Jak se zbavit stresu: 5 dobrých rad a Jak být šťastný: 20 tipů pro lepší život.
Větší ohled na přírodu / prostředí, kde žijeme
Člověk je díky minimalismu nejenom více v kontaktu sám se sebou, ale také s přírodou a životním prostředím, jehož je součástí. Omezování shromažďování majetku a kupování věcí ve prospěch konzumu je pak vedlejším pozitivním prvkem tohoto způsobu života.

5 tipů, jak ve svém životě více praktikovat minimalismus
Snažte se pěstovat spokojenost směrem k tomu, co máte
Pokud chcete žít více minimalisticky, jedním z prvních kroků je přesvědčení, že ve vašem životě potřebujete některé věci změnit. Něco ve vašem životě udělat jinak, něco zcela odstranit…a učinit váš život přehlednější, čistší, jasnější. Dost možná zjistíte, že se ve vašem životě zase nemáte tak špatně. Že existuje spousta věcí, se kterými můžete být právem spokojení. Nacházet štěstí ve věcech a činnostech, které už máte a děláte, je zásadním krokem.
Snažte se porozumět tomu, co ve vašem životě opravdu potřebujete
Pokud je pro vás stanovení toho, co opravdu potřebujete složité, zkuste se na to podívat následovně. Jediné, co lidé k životu opravdu potřebují, je jídlo a pití. Všechno ostatní je pomyslnou “třešničkou na dortu”, kterou zde máme jako bonus. Od toho se můžete odrazit, a lépe si tak uvědomit, co mimo vaše nejzákladnější lidské potřeby opravdu potřebujete a bez čeho byste se (ne)obešli. Můžete začít jednoduššími věcmi, kterými si potenciálně komplikujete život. Tak třeba. Musíte všude být půl hodiny předem? Třeba v čekárně u doktora, v práci, ve škole a kdekoli jinde? Nebere vám to spíše čas a energii? Musíte si každý týden kupovat tolik věcí do vaší ledničky, aby byla doslova napěchovaná? Anebo by vám stačilo, kdybyste si koupili přesně takové množství jídla, které vám stačí na celý týden tak akorát? Potřebujete některé věci jíst nadmíru? Mohli byste je nějakým způsobem omezit?
Vytvořte si seznam věcí a akcí, které mají největší dopad na vaše zdraví a pohodu. Nemusí to být věci “ohromné”…stačí, když si na začátku uvědomíte naprosté maličkosti. Přes ty se pak můžete dostat k detailnějším věcem, které jsou ve vašem životě přebytkové, respektive zbytečné.
Odstraňte nepořádek z vašeho života
Jakmile budete mít k dispozici seznam nejcennějších akcí pro vaše štěstí a pohodu, můžete začít odstraňovat přebytečné položky z vašeho života. Pokud uvažujete, že byste z vašeho života odstranili nějakou věc, mohou vám pomoci tyto otázky. Ty můžou být perfektním pomocníkem například tehdy, pokud se zbavujete oblečení, doplňků, nábytku, anebo chcete např. reorganizovat vaši kancelář či pracovnu.
- Kdy jsem tuto věc naposledy použil?
- Jaký je účel používání této věci, proč ji používám?
- Činí mne tahle věc nešťastným nebo vystresovaným?
- Je pro mne nákladné skladovat tuto věc?
- A mnohé jiné otázky, jejichž prostřednictvím si lépe “sesumírujete” smysl této věci ve vašem životě.
Zamyslete se nad zjednodušením věcí a procesů ve vašem životě
Kromě odstranění nepořádku, resp. přebytečných věcí z vašeho života, byste také mohli zapracovat na zjednodušení věcí, které děláte. Můžete začít například snižováním vašich závazků v soukromém, ale i pracovním životě. Opravdu vám stojí za to dělat práci nad rámec vašich pracovních povinností, kterou po vás chce šéf, bez jakékoli odměny? Opravdu musíte každý týden chodit s kolegy z práce do hospody, když vás to vlastně ani tolik nenaplňuje? Chcete nadále dělat veškeré věci v domácnosti sám/sama, aniž byste požádal/a o pomoc někoho z rodiny? Jistě najdete i množství jiných závazků, které ve vašem životě máte.
Pokud budou vznikat závazky nové, vždy poctivě zhodnoťte, zda si takový závazek chcete vytvořit a zda to pro vás má nějaký smysl? Na smysl, který to (ne)přináší do vašeho života vždy myslete obzvlášť! Stejně jako na pravidelný čas relaxace jenom pro vás!
Pravidelně přehodnocujte svůj přístup s ohledem na minimalismus
Minimalistický životní styl vyžaduje neustálé vyhodnocování a přizpůsobování. To není nic špatného nebo nic, co by vás mělo jakkoli znepokojovat. Naše životy se mohou jednoduše měnit a k tomu patří i přehodnocování dosavadní praxe.
Zhodnoťte svůj přístup k minimalismu zhruba jednou ročně. Pravidelně projděte výše uvedené kroky a ujistěte se, že postupujete směrem k vaší osobní spokojenosti a naplnění. Pokud máte pocit, že se věci změnily, jednoduše upravte svůj přístup a pokračujte vpřed s hlavou vzhůru.
Limity minimalismu
Samozřejmě bychom se měli zaměřit i na limity minimalismu. To, že někdo začne žít minimalistickým životem rozhodně neznamená, že všechny problémy zmizí “přes noc” a vše v životě bude zalité sluncem. Jak se říká, nic v životě není černé ani bílé. Minimalismus může naopak být relativně těžkou, dlouhodobou prací. Může to trvat dlouhou řadu let, než váš život přeuspořádáte tak, aby vám v něm bylo co nejlépe. Je potřeba ho pěstovat a být s takovou filosofií ztotožněn. Tedy, není to pouhý “checklist” úkolů, který si sepíšete, odškrtnete a máte hotovo. Tím pádem to rozhodně nemusí být vhodný způsob života pro každého. Tak či onak je to ale jeden z velmi zajímavých a zamyšlení hodných nástrojů k tomu, abychom mohli žít v dnešním konzumně zaměřeném světě zase o něco lépe.